See testi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "test"
},
"expansion": "English test",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English test.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "testein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "testi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "test",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "19 0 6 5 1 17 11 2 1 1 19 1 1 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 0 7 6 0 20 13 1 0 0 14 0 1 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "testata"
},
{
"word": "testistö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "altistustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Cooperin testi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "dopingtesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "epikutaanitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eteentaivutustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "geenitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "happotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hormonitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "huumetesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "integraalitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "isyystesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juuritesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kansalaisuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kellotaulutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kuntotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kävelytesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "laboratoriotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lakmustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lihaskuntotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lujuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "markkinatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "masennustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "merkkitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "muistijälkitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ovulaatiotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "palikkatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "persoonallisuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasitustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "raskaustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "savutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sokkotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "soveltuvuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "stressitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sukupuolitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suorituskykytesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sylkitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testijäljitelmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testikuva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testisarja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testisijainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testisuure"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testitulos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testivoittaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "törmäystesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "veritesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vertailutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "virtsatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "yksikkötesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "älykkyystesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ÄO-testi"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
8,
13
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
7
]
],
"english": "IQ test",
"text": "älykkyystesti",
"translation": "IQ test",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
8
]
],
"english": "HIV test",
"text": "HIV-testi",
"translation": "HIV test",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"test, trial, proof (act of testing something out)"
],
"id": "en-testi-fi-noun-bbATK2YF",
"links": [
[
"test",
"test"
],
[
"trial",
"trial"
],
[
"proof",
"proof"
]
],
"related": [
{
"word": "koe"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "koe"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtesti/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞s̠ti]"
},
{
"rhymes": "-esti"
}
],
"word": "testi"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "testileg"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "testiség"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "test",
"3": "-i",
"pos": "adjective",
"pos2": "adjective-forming suffix",
"t1": "body"
},
"expansion": "test (“body”) + -i (adjective-forming suffix)",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From test (“body”) + -i (adjective-forming suffix).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "hu-infl-nom",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiek",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "testieket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "testieknek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "testivel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekkel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "testiért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"plural"
]
},
{
"form": "testivé",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testiekké",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testiig",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "testiekig",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "testiként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"plural"
]
},
{
"form": "testiben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"superessive"
]
},
{
"form": "testieken",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"superessive"
]
},
{
"form": "testinél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testieknél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testibe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekbe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testire",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"sublative"
]
},
{
"form": "testiekre",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"sublative"
]
},
{
"form": "testihez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekhez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"plural"
]
},
{
"form": "testitől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiektől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testié",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "testieké",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "testiéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "adjectives",
"head": "",
"nopalindromecat": ""
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "testi (not comparable)",
"name": "hu-adj"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tes",
"ti"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "testie",
"2": "e",
"3": "-"
},
"name": "hu-infl-nom"
}
],
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Hungarian terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
23
]
],
"english": "crimes against physical integrity",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "testi épség elleni bűncselekmények",
"translation": "crimes against physical integrity",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "physical disability",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "testi fogyatékosság",
"translation": "physical disability",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
27,
32
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
34,
42
]
],
"english": "Our athletes are all in very good physical condition.",
"text": "Sportolóink mind nagyon jó testi erőben vannak.",
"translation": "Our athletes are all in very good physical condition.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
41,
56
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
22
]
],
"english": "Corporal punishment of children is prohibited in these countries.",
"text": "Ezekben az országokban tilos a gyermekek testi fenyítése.",
"translation": "Corporal punishment of children is prohibited in these countries.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"bodily, physical"
],
"id": "en-testi-hu-adj-IDHxCOEo",
"links": [
[
"bodily",
"bodily"
],
[
"physical",
"physical"
]
],
"tags": [
"not-comparable"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Hungarian terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"name": "Hungarian adjectives suffixed with -i",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 87",
"kind": "other",
"name": "Hungarian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "Compound words",
"word": "testi-lelki"
},
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "Compound words",
"word": "testi-szellemi"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "carnal pleasures",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "testi örömök",
"translation": "carnal pleasures",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"carnal (relating to the physical and especially sexual appetites)"
],
"id": "en-testi-hu-adj-7rjU7sb7",
"links": [
[
"carnal",
"carnal"
]
],
"tags": [
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈtɛʃti]"
},
{
"rhymes": "-ti"
}
],
"word": "testi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "testi m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testo"
}
],
"glosses": [
"plural of testo"
],
"id": "en-testi-it-noun-1rCj0oQN",
"links": [
[
"testo",
"testo#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m",
"g2": "f"
},
"expansion": "testi m or f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "teste"
}
],
"glosses": [
"plural of teste"
],
"id": "en-testi-it-noun-pgGoZTT-",
"links": [
[
"teste",
"teste#Italian"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "19 0 6 5 1 17 11 2 1 1 19 1 1 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 0 7 6 0 20 13 1 0 0 14 0 1 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 2 46 28 11",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "testare"
}
],
"glosses": [
"inflection of testare:",
"second-person singular present indicative"
],
"id": "en-testi-it-verb-xO9XMnSi",
"links": [
[
"testare",
"testare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "19 0 6 5 1 17 11 2 1 1 19 1 1 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 0 7 6 0 20 13 1 0 0 14 0 1 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "testare"
}
],
"glosses": [
"inflection of testare:",
"first/second/third-person singular present subjunctive"
],
"id": "en-testi-it-verb-SXddHjvE",
"links": [
[
"testare",
"testare#Italian"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "testare"
}
],
"glosses": [
"inflection of testare:",
"third-person singular imperative"
],
"id": "en-testi-it-verb-QfQ30p0q",
"links": [
[
"testare",
"testare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"forms": [
{
"form": "testī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "testī"
},
"expansion": "testī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testum"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of testum"
],
"id": "en-testi-la-noun-GONBroq9",
"links": [
[
"testum",
"testum#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"forms": [
{
"form": "testī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "testī"
},
"expansion": "testī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "testis"
}
],
"glosses": [
"dative singular of testis"
],
"id": "en-testi-la-noun-ue5rdPsV",
"links": [
[
"testis",
"testis#Latin"
]
],
"tags": [
"dative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "scn",
"2": "noun form"
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sicilian",
"lang_code": "scn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Sicilian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "19 0 6 5 1 17 11 2 1 1 19 1 1 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 0 7 6 0 20 13 1 0 0 14 0 1 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "testa"
}
],
"glosses": [
"plural of testa"
],
"id": "en-testi-scn-noun-YE-C8BZK",
"links": [
[
"testa",
"testa#Sicilian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"etymology_number": 1,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun form"
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tes",
"ti"
]
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "test"
}
],
"glosses": [
"inflection of test:",
"accusative singular"
],
"id": "en-testi-tr-noun--SJaSXjh",
"links": [
[
"test",
"test#Turkish"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "test"
}
],
"glosses": [
"inflection of test:",
"third-person singular possessive"
],
"id": "en-testi-tr-noun-MnwjMWhh",
"links": [
[
"test",
"test#Turkish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈti/"
}
],
"word": "testi"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "testiyi",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
},
{
"form": "testiler",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiler",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiyi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "testileri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "testiye",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilere",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "testide",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testileriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun",
"3": "definite accusative",
"4": "testiyi",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "testiler",
"f1accel-form": "def|acc|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "nom|p",
"f3request": "1",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "testi (definite accusative testiyi, plural testiler)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "yi",
"2": "ler"
},
"expansion": "testi (definite accusative testiyi, plural testiler)",
"name": "tr-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tes",
"ti"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "i",
"poss": "1"
},
"name": "tr-infl-noun-v"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "19 0 6 5 1 17 11 2 1 1 19 1 1 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 0 7 6 0 20 13 1 0 0 14 0 1 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 7 90",
"kind": "other",
"name": "Turkish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 8 87",
"kind": "other",
"langcode": "tr",
"name": "Food and drink containers",
"orig": "tr:Food and drink containers",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "testici"
},
{
"word": "testicilik"
},
{
"word": "testili"
},
{
"word": "testisiz"
},
{
"word": "testiyle"
},
{
"word": "testiyse"
}
],
"glosses": [
"earthenware water jug"
],
"id": "en-testi-tr-noun-u4HnBS2Q",
"links": [
[
"earthenware",
"earthenware"
],
[
"water",
"water"
],
[
"jug",
"jug"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈti/"
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"derived": [
{
"word": "testata"
},
{
"word": "testistö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "altistustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Cooperin testi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "dopingtesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "epikutaanitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eteentaivutustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "geenitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "happotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hormonitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "huumetesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "integraalitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "isyystesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juuritesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kansalaisuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kellotaulutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kuntotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kävelytesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "laboratoriotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lakmustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lihaskuntotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lujuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "makutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "markkinatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "masennustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "merkkitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "muistijälkitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ovulaatiotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "palikkatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "persoonallisuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasitustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "raskaustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "savutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sokkotesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "soveltuvuustesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "stressitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sukupuolitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "suorituskykytesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sylkitesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testijäljitelmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testikuva"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testisarja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testisijainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testisuure"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testitulos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testivoittaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "törmäystesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "veritesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vertailutesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "virtsatesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "yksikkötesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "älykkyystesti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ÄO-testi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "test"
},
"expansion": "English test",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English test.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "testein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "testikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "testeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "testeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "testi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "test",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "koe"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with usage examples",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/esti",
"Rhymes:Finnish/esti/2 syllables"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
8,
13
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
7
]
],
"english": "IQ test",
"text": "älykkyystesti",
"translation": "IQ test",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
8
]
],
"english": "HIV test",
"text": "HIV-testi",
"translation": "HIV test",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"test, trial, proof (act of testing something out)"
],
"links": [
[
"test",
"test"
],
[
"trial",
"trial"
],
[
"proof",
"proof"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "koe"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtesti/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞s̠ti]"
},
{
"rhymes": "-esti"
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Hungarian adjectives",
"Hungarian adjectives suffixed with -i",
"Hungarian entries with incorrect language header",
"Hungarian lemmas",
"Hungarian terms with IPA pronunciation",
"Hungarian uncomparable adjectives",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Hungarian/ti",
"Rhymes:Hungarian/ti/2 syllables",
"tr:Food and drink containers"
],
"derived": [
{
"word": "testileg"
},
{
"word": "testiség"
},
{
"sense": "Compound words",
"word": "testi-lelki"
},
{
"sense": "Compound words",
"word": "testi-szellemi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "test",
"3": "-i",
"pos": "adjective",
"pos2": "adjective-forming suffix",
"t1": "body"
},
"expansion": "test (“body”) + -i (adjective-forming suffix)",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From test (“body”) + -i (adjective-forming suffix).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "hu-infl-nom",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiek",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "testieket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "testieknek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "testivel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekkel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "testiért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"plural"
]
},
{
"form": "testivé",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "testiekké",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "testiig",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "testiekig",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "testiként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"plural"
]
},
{
"form": "testiben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"superessive"
]
},
{
"form": "testieken",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"superessive"
]
},
{
"form": "testinél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "testieknél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "testibe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekbe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "testire",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"sublative"
]
},
{
"form": "testiekre",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"sublative"
]
},
{
"form": "testihez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekhez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"plural"
]
},
{
"form": "testitől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiektől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testié",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "testieké",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "testiéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "testiekéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "adjectives",
"head": "",
"nopalindromecat": ""
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "testi (not comparable)",
"name": "hu-adj"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tes",
"ti"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "testie",
"2": "e",
"3": "-"
},
"name": "hu-infl-nom"
}
],
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Hungarian terms with collocations",
"Hungarian terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
23
]
],
"english": "crimes against physical integrity",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "testi épség elleni bűncselekmények",
"translation": "crimes against physical integrity",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
8
]
],
"english": "physical disability",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "testi fogyatékosság",
"translation": "physical disability",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
27,
32
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
34,
42
]
],
"english": "Our athletes are all in very good physical condition.",
"text": "Sportolóink mind nagyon jó testi erőben vannak.",
"translation": "Our athletes are all in very good physical condition.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
41,
56
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
22
]
],
"english": "Corporal punishment of children is prohibited in these countries.",
"text": "Ezekben az országokban tilos a gyermekek testi fenyítése.",
"translation": "Corporal punishment of children is prohibited in these countries.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"bodily, physical"
],
"links": [
[
"bodily",
"bodily"
],
[
"physical",
"physical"
]
],
"tags": [
"not-comparable"
]
},
{
"categories": [
"Hungarian terms with collocations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
6
]
],
"english": "carnal pleasures",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "testi örömök",
"translation": "carnal pleasures",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"carnal (relating to the physical and especially sexual appetites)"
],
"links": [
[
"carnal",
"carnal"
]
],
"tags": [
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈtɛʃti]"
},
{
"rhymes": "-ti"
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian noun forms",
"Italian verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "testi m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testo"
}
],
"glosses": [
"plural of testo"
],
"links": [
[
"testo",
"testo#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian noun forms",
"Italian verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "noun form",
"g": "m",
"g2": "f"
},
"expansion": "testi m or f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "teste"
}
],
"glosses": [
"plural of teste"
],
"links": [
[
"teste",
"teste#Italian"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"masculine",
"plural"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian noun forms",
"Italian verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testare"
}
],
"glosses": [
"inflection of testare:",
"second-person singular present indicative"
],
"links": [
[
"testare",
"testare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "testare"
}
],
"glosses": [
"inflection of testare:",
"first/second/third-person singular present subjunctive"
],
"links": [
[
"testare",
"testare#Italian"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "testare"
}
],
"glosses": [
"inflection of testare:",
"third-person singular imperative"
],
"links": [
[
"testare",
"testare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"forms": [
{
"form": "testī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "testī"
},
"expansion": "testī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testum"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of testum"
],
"links": [
[
"testum",
"testum#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"forms": [
{
"form": "testī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "testī"
},
"expansion": "testī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "testis"
}
],
"glosses": [
"dative singular of testis"
],
"links": [
[
"testis",
"testis#Latin"
]
],
"tags": [
"dative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"tr:Food and drink containers"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "scn",
"2": "noun form"
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sicilian",
"lang_code": "scn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Sicilian entries with incorrect language header",
"Sicilian non-lemma forms",
"Sicilian noun forms"
],
"form_of": [
{
"word": "testa"
}
],
"glosses": [
"plural of testa"
],
"links": [
[
"testa",
"testa#Sicilian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Turkish entries with incorrect language header",
"Turkish lemmas",
"Turkish non-lemma forms",
"Turkish noun forms",
"Turkish nouns",
"tr:Food and drink containers"
],
"etymology_number": 1,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun form"
},
"expansion": "testi",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tes",
"ti"
]
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "test"
}
],
"glosses": [
"inflection of test:",
"accusative singular"
],
"links": [
[
"test",
"test#Turkish"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "test"
}
],
"glosses": [
"inflection of test:",
"third-person singular possessive"
],
"links": [
[
"test",
"test#Turkish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈti/"
}
],
"word": "testi"
}
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Turkish entries with incorrect language header",
"Turkish lemmas",
"Turkish nouns",
"tr:Food and drink containers"
],
"derived": [
{
"word": "testici"
},
{
"word": "testicilik"
},
{
"word": "testili"
},
{
"word": "testisiz"
},
{
"word": "testiyle"
},
{
"word": "testiyse"
}
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "testiyi",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
},
{
"form": "testiler",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testiler",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiyi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "testileri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "testiye",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilere",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "testide",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tr-infl-noun-v",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "testim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "testin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "testiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testileriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testileri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerime",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinize",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerine",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "testinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizde",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinde",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinden",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "testinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "testisinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "testimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testilerimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "testinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "testilerinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun",
"3": "definite accusative",
"4": "testiyi",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "testiler",
"f1accel-form": "def|acc|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "nom|p",
"f3request": "1",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "testi (definite accusative testiyi, plural testiler)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "yi",
"2": "ler"
},
"expansion": "testi (definite accusative testiyi, plural testiler)",
"name": "tr-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tes",
"ti"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "i",
"poss": "1"
},
"name": "tr-infl-noun-v"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"earthenware water jug"
],
"links": [
[
"earthenware",
"earthenware"
],
[
"water",
"water"
],
[
"jug",
"jug"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tesˈti/"
}
],
"word": "testi"
}
Download raw JSONL data for testi meaning in All languages combined (42.7kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – singular'",
"path": [
"testi"
],
"section": "Hungarian",
"subsection": "adjective",
"title": "testi",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – plural'",
"path": [
"testi"
],
"section": "Hungarian",
"subsection": "adjective",
"title": "testi",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.